№ 2-786 від 10.04.2015
№ 2-787 від 10.04.2015

Голові Національного банку України
ГОНТАРЕВІЙ В.О.

Голові Правління банку
“Фінанси та кредит”
ХЛИВНЮКУ В.Г.

 


ДЕПУТАТСЬКИЙ ЗАПИТ

Щодо неповернення банком “Фінанси та кредит”
депозитних коштів

Шановна Валеріє Олексіївно!
Шановний Володимире Григоровичу!

Мій депутатський запит пов`язаний зі стурбованістю щодо ситуації довкола одного з провідних банків на вітчизняному ринку «Фінанси та кредит». Банк «Фінанси та кредит», працює на теренах України з 1991 року, заслужив репутацію надійного партнера для багатьох українців, представників малого та середнього бізнесу. У складних реаліях сьогодення Банк проявив свій патріотизм та вже у квітні 2014 році припинив роботу на території анексованої АР Крим, а в червні 2014 року пішов на зустріч клієнтам Донецької та Луганської областей, пропонуючи спеціальну програму з реструктуризації кредитної заборгованості. Банк «Фінанси та Кредит» завжди займав лідерські позиції в банківській системі України, про що свідчить його входження до трійки лідерів за кількістю торгових точок еквайрингу, партнерство у державних програмах з метою забезпечення якості користування українцями банківськими послугами.

До мене, як до народного депутата України, надходять численні звернення громадян з проханням допомоги в поверненні депозитних вкладень клієнтів Банку «Фінанси та Кредит». Позаяк, сьогодні ми спостерігаємо тенденцію щодо адміністрування Національним банком України банків з українським капіталом, це підриває репутацію даних банків та зумовлює довіряти банкам лише з іноземними інвестиціями. Збереження довіри наших громадян України до фінансової системи та банківської зокрема є нашим обов’язком і фундаментом для майбутнього розвитку України.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ч.1, 2 ст.1060 ЦК України, договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу) або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад). За договором банківського вкладу незалежно від його виду банк зобов`язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника, крім вкладів, зроблених юридичними особами на інших умовах повернення, які встановлені договором. Умова договору про відмову від права на одержання вкладу на першу вимогу є нікчемною.

Пункт 3.3 Постанови НБУ від 03.12.2003 року №516 "Про затвердження Положення про порядок здійснення банками України вкладних (депозитних) операцій з юридичними і фізичними особами", за договором банківського вкладу (депозиту) незалежно від його виду банк зобов`язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника, крім вкладів, розміщених юридичними особами на інших умовах повернення, які встановлені договором.

Враховуючи вищенаведене, прошу якомога швидше стабілізувати ситуацію, що склалася в Банку «Фінанси та кредит», сприяти в негайному відновленні порушених прав клієнтів вищезгаданої установи.


З повагою,
Народний депутат України Ю. Вознюк

(посв. № 351)
 
 

Відповідь №20-06006/29379, 47-604/28744 від 29(28).04.2015 року - перший заступник Голови Національного банку України О.Писарук

Відповідь №11-021100/11740 від 11.06.2015 року - виконуючий обов`язки Голови правління банку "Фінанси та Кредит" В.Голуб